Z Terstu na skok do Benátek
"Vyvolávám fotky z prázdnin" a v podzimním šeru si tak alespoň jejich prostřednictvím připomínám toto hezké roční období. Po několika letech jsem zase navštívila italské přístavní město Terst a zastavila se na skok v Benátkách.
I když Terst není hlavní turistická destinace Itálie, já mám toto město moc ráda a se zálibou se sem vracím. Fascinují mě obrovské lodě v přístavu a nejradši bych se schovala do nějakého kontejneru a vylodila se někde na opačném konci světa!
Ale zpátky do reality. Na Terstu je znát historie bohatého města, které vlastně bylo jediným přístavem Rakousko-Uherské monarchie u Jaderského moře. Pokud jde o architektonické styly, můžete zde obdivovat neoklasicistní, secesní, eklektické a barokní stavby, ale také románské ruiny. Mne při procházkách okouzlily honosné budovy s bohatou sochařskou výzdobou, jako
je například tato, postavená začátkem 20 století.
Kupodivu až tady jsem si uvědomila, že i zamřížované okno může být hezké a nemusí působit až tak úplně vězeňsky. Zdá se mi, že Italové si z mříží spíše udělali přednost a řekli si, že vlastně mají v okně ozdobu, a ještě jako bonus se cítí bezpečně. Viděla jsem v Itálii spousty oken s mřížemi, ale ani jedno na mě nepůsobilo stísněně a nepřívětivě.
Chcete třikrát hádat, co je ta věcička na fotce níže? Pokud rádi jezdíte "na jih", určitě jste se již s podobným panáčkem setkali. Nevím, čí podobu nese a za jakých okolností vlastně dostal funkci, kterou má, ale tento zajímavý detail můžete vidět běžně na domech s okenicemi. Vzhledem k tomu, že Itálie je slunná země, tak okenice jsou téměř všude, a aby nevlály ve větru jako dveře do "saloonu", hlídá je tento hezoun.
A když pán pracuje, tak vypadá asi tak, jak vidíte vedle na obrázku. Pořád má na ramenou tíhu okenice a musí mít tedy hodně velkou výdrž a sílu! Vzhledem k délce slunečního svitu v Itálii má taky docela dlouhou pracovní dobu a dost se nadře. Chudáček malý!
V horkých slunných dnech jsem neměla ani pomyšlení na to, navštěvovat designové obchody. Navíc v Itálii, je design vlastně úplně všude, kam oko dohlédne. A tak jsem třeba obdivovala různé detaily ve své oblíbené restauraci, kam jsem se pro úspěch zdejšího kuchaře s chutí několikrát vrátila.
Benátky jsou od Terstu vzdálené necelé 2 hodiny cesty autem, proto by byla škoda odjet z Itálie a
v Benátkách se nezastavit. Na rozdíl od Terstu jsou jednou z nejnavštěvovanějších destinací Itálie a davy turistů mi pobyt tady vždy zkrátí. A tak mám toto město spojené hlavně s karnevalem, gondolami, výtvarným uměním (narodili se zde Tizian, Tintoreto nebo Paolo Veronese) a benátským sklem, které zde má tisíciletou tradici a je proslulé po celém světě.
Velice známé sklárny se nacházejí na ostrově Murano, asi 2 km od Benátek. Fungují údajně již od 9. století a vznikají zde úchvatné lustry a také krásná skleněná bižuterie, která je v Benátkách k vidění téměř v každém obchodě.
Pro výrobu skla se používá písek těžený v mořských lagunách a další příměsi, například popel mořských rostlin. Proto je zdejší sklo měkké, pomalu chladne a zůstává dlouho tvárné, na rozdíl od českého draselno-vápenatého, tvrdého skla. Díky této dlouhotrvající tvárnosti umožňuje benátské sklo výrobu složitých a bohatě tvarovaných nádob a lustrů fantastických tvarů, jak můžete vidět na fotkách. Se sklárnami spolupracují známí italští a zahraniční designéři, kteří navrhují tyto neodolatelné lustry přímo na zakázku do konkrétních prostor.
Pokud se vám líbí zdobné lustry jako takové a nechcete český křišťálový, tak dobrou alternativou pro vás i vaše dědice bude právě lustr z muránského skla.
A na závěr ještě nějaká inspirace z mé cesty - jeden z mnoha způsobů, jak obléknout okno a vidět ven.