Stockholm
severský hřejivý design
Bytový design je ve Švédsku součástí každodenního života. Když se projdete ulicemi Stockholmu, téměř v každé ulici se prodává nějaký artikl související s bydlením. Tu objevíte obchod s osvětlením, tam obchodní dům s ložním prádlem, za rohem krámek s designovými výstřelky a tak bych mohla pokračovat donekonečna. Takže pokud máte rádi severský jednoduchý design, určitě si zajeďte pro inspiraci do Stockholmu.
Pro architekturu ve Stockholmu je charakteristický především neoklasicismus, známý také jako "Berlinerstil". Zlatý věk švédské architektury nastal kolem 20tých let minulého století a je dodnes inspirací pro architekty. Jeho typickými znaky jsou krásné elegantní vchody do budov, úžasně propracované detaily a především precizní řemeslné zpracování. Této honosné eleganci se taky někdy říká "swedish grace". Pokud chcete vidět tradiční švédský interiérový design v jeho současné podobě, zajděte si v centru Stockholmu do ulice Strandvägen. Najdete tam obchod tradiční švédské značky Svenskt Tenn nebo butik Carla Malmstena.
Společnost Svenkst Tenn byla založena již v roce 1924 paní Estrid Ericson, která navrhovala a vyráběla umělecké objekty a dekorace z cínu (tenn znamená ve švédštině cín). Brzy po založení společnosti se však Estrid přeorientovala na interiérový design a o 10 let později začala spolupracovat s rakouským architektem a designérem Josefem Frankem, reprezentantem vídeňského modernismu, který emigroval do Švédska v roce 1933. Jejich dlouhodobá spolupráce byla jedna z nejplodnějších v oblasti švédského designu.
Josef Frank nebyl stoupencem Le Corbusierových myšlenek hlásajících, že "Dům je stroj na bydlení". Naopak, šel proti proudu a vytvořil si svůj vlastní styl modernismu. Někdy se Frankovi také říká "otec skandinávského stylu".
Používal pestré, kontrastní barvy, květinové a exotické vzory i různé přírodní tvary, jak je vidět i na jeho dekorech látek a tapet, kterých navrhl nespočet. Rád také míchal různé druhy materiálů, jako třeba dřevo a ratan na židlích a zastával názor, že skrz nábytek má být vidět. Jeho styl připomínají otevřená opěradla u židlí nebo skříňky na vysokých nožičkách, které můžete najít v prodejně Svenskt Tenn i dnes.
Když jsem zahlédla v obchodě tyto skříňky na vysokých nožičkách, říkala jsem si, že mi něco připomínají. Později mi došlo, že je to mobiliář českých hradů a zámků. Není divu, protože Josef Frank se inspiroval mimo jiné i čínským nábytkem a ten si šlechta do svých sídel často vozila ze svých cest. Byl to velmi oblíbený exotický doplněk zámeckých interiérů.
Estrid Ericson tvrdila, že domov nečiní útulným nábytek a zařízení domu, ale hlavně jeho atmosféra, linoucí se z oblíbených knih, dobře opatrovaných květin, tikajících hodin...
Nevzpomenete si i vy občas na starý, poctivý dřevěný nábytek a hrající hodiny u babičky? Já mám tyto vzpomínky moc ráda a jsou neoddělitelnou součástí mého života.
Na evropský nábytkový design měli také velký vliv nejznámější švédští nábytkoví designéři jako Carl Malmsten, Yngve Ekström nebo Bruno Mathsson. V ulici Strandvägen najdete také nábytkový butik jednoho z nich - Carla Malmstena. Tento designér se proslavil vítězstvím v soutěži na zařízení stockholmské radnice v roce 1916. Po dlouhém období navrhování nábytku na zakázku navrhl také prototypy nábytku pro sériovou výrobu, čímž se jeho nábytek dostal i mezi široké vrstvy. Kopie nábytku dle jeho návrhů se stále vyrábějí a nábytek ze 60. let inspiruje designéry dodnes. Carl Malmsten založil i 2 školy návrhářství nábytku, které ve Švédsku pořád fungují. Níže jsou obrázky z jeho butiku.
Zajímavý a zároveň velmi prostý kousek nábytku, se kterým jsem se v různých variantách setkávala téměř všude, byl tácek na nožičkách. Taková jednoduchá a užitečná věc! Když vás omrzí, tak nožičky složíte a společně s táckem někam schováte, třeba za skříň. Další možností je, k nožičkám si koupit více tácků a ty střídavě používat podle momentální nálady. Podívejte se jak je stolek roztomilý a skladný!
Psát o švédském designu a nezmínit nábytkový gigant IKEA by bylo neodpustitelným prohřeškem. Víte co zkratka IKEA vlastně znamená? Jen pro připomenutí, první dvě písmena v názvu společnosti, IK, jsou iniciály jména jejího zakladatele Ingvara Kamprada a další dvě písmena jsou počáteční písmena farmy Elmtaryd (E) a vesnice Agunnaryd (A), kde vyrůstal.
Při navrhování nábytku pro IKEA používají designéři hlavně přírodní vzory a barvy světlého dřeva, které pomáhají nabudit pocit prostornosti. Vzhledem k tomu, že místa na zemi rychle ubývá, tak má táto švédská nábytková ikona úspěch zaručený i na dlouho do budoucna!
Ve Švédsku již dokonce existuje firma Superfront, která se živí tím, že vyrábí dvířka, úchytky a nožičky na nábytkovou sérii Besta z IKEA. Podívejte se alespoň pro inspiraci na jejich web, stojí to za to! Tady je odkaz
A nakonec, pár pravidel jak si vytvořit skandinávský interiér a severskou atmosféru doma:
- světlé zdi a světlou dřevěnou podlahu (oblíbená bílá, světle šedá nebo světlé dřevo např. bělený dub) doplňte detaily ve výrazných barvách (např. polštář ve stylu Josefa Franka)
zaměřte se na světlý nábytek čistých a jednoduchých linií inspirovaný skandinávskými designéry a nevystavujte zbytečně sbírky suvenýrů na policích
- používejte ekologické materiály hlavně dřevo, len, bavlnu, kůži
- do interiéru pusťte hodně přirozeného světla a teplo domova vytvořte krbem s dřevěnými polínky